BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Гласуваха градските награди – вижте призьорите

Гласуваха градските награди – вижте призьорите

Проф. Красимир Иванов и Мариус Донкин са новите почетни граждани на Варна

Проф. Красимир Иванов и Мариус Донкин са новите почетни граждани на Варна. Те бяха одобрени на Седмото заседание на Общински съвет – Варна. 

Проф. д-р Красимир Иванов е български хирург и онколог, професор, доктор на медицинските науки, два последователни мандата ректор на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна в периода 2012 – 2020, изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна (до 2010). Учен с международен авторитет, има повече от 350 значими научни публикации. Почетен член е на българското, немското и румънското хирургично дружество доктор хонорис кауза на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. За значимия си принос в областта на медицинската наука и образование през 2020 г. той е удостоен с орден “Св. св. Кирил и Методий” огърлие.

Мариус Донкин – актьор и директор на Народния театър „Иван Вазов“, родом от Варна. Има множество участия в български и чуждестранни телевизионни театрални и кинопродукции. Известен е с участията си в над 20 филма – от първата си роля в „Петимата от Моби Дик“ през най-значимото си актьорско постижение в ролята на Цар Симеон Велики в телевизионния сериал „Златният век“, до последния образ във филма „Законът на българина“. Създател е на фестивала за моноспектакли „Под звездите“ във Варна.

Доайенът на варненското плуване и дългогодишен организатор на плувния маратон „Галата – Варна“ Надежда Парушева получава почетен знак за заслуги към Варна – златен за половинвековния й принос към варненския спорт и заслугите й за издигането на авторитета и спортната слава на Варна. През последните близо две десетилетия тя отдава своя опит на плувците от Плувен спортен клуб „Черно море“ – многократен държавен отборен шампион през последните години. Носителка е на много отличия. През 2020 г. Парушева празнува 80-ото издание на плувния маратон „Галата – Варна“, чийто организатор е още от 30-ото му провеждане през далечната 1970 г.

Журналистът Николай Увалиев също получава почетен знак за заслуги към Варна – златен. Той е радетел на популяризирането на древната българска, и в частност варненска, култура и история. Носител е на множество награди за изследователската си дейност върху идентичността на българите. Николай Увалиев създава през 1991 г. мрежата за сънародниците ни у нас и в чужбина „Паметта на българите“, където осъществява първата виртуална библиотека от книги под същото наименование. Оттогава в този своеобразен интернет портал са публикувани повече от 3600 статии на български и чуждестранни учени.

Проф. д-р Румен Кишев, ръководител на Центъра по хидро- и аеродинамика във Варна, също е удостоен със златен знак за заслуги.
Същото отличие получава и един от най-изявените хорови диригенти в България и дългогодишен учител Янка Митева.

Народно читалище „Васил Левски – 1945“ – Варна и Фолклорен ансамбъл „Варна“ също получават почетен знак „За заслуги към Варна” – златен.

По традиция званията и знаците се връчват на празника на Варна – 15 август.

Голямата награда за култура тази година ще получи Петър Тодоров за създаването на осемтомната поредица „Енциклопедии Варна“ и за приноса му в културния живот на града. Това реши ОбС – Варна.

В раздел „Литература“ призът е за Валентин Димитров за книгата му „Най-доброто от най-добрите. Антология на съвременния рускоезичен афоризъм“ и „Афористичен тандем“.

В категория „Театър“ лауреат е екипът на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – за постановъчен екип, изпълнители и актьорски състав на спектакъла „Само за жени“ по Дарио Фо, и актьорът Стоян Стоянов от Кукления театър за ролята му на Лисугера в спектакъла за възрастни „Лисугерът“ по Сл. Мрожек.

Наградата в раздел „Изобразително изкуство“ е за Венелин Иванов – „за уникалните проекти и дръзновените идеи като художник, който налага високи художествени стойности в изобразителното изкуство”.
В раздел „Опера“ приз получава екипът на Държавна опера – Варна – за постановъчен екип и изпълнители (симфоничен оркестър, солисти, хор и балет) в спектакъла „Княз Игор“ от Александър Бородин.

В раздел „Кино“ печели Мариета Бобева, режисьор и ръководител на РТВЦ-Варна, за реализиране на телевизионната поредица „Опера на открито“ и за принос в представянето на варненските културни институти, събития и личности в национален телевизионен ефир.

Екипът на БНР – Радио Варна получава признанието в раздел „Журналистика“ – за оригиналния замисъл за отбелязване на 85-та годишнина на Радио Варна с 85 специални събития; за високите професионални критерии и отстояване на собствен стил през годините; за приемствеността между традиция и съвременност; за разширяването на младежката аудитория и последователното отношение към културата на Варна.

В разделите „Музика“, „Танц“ и „Архитектура“ нямаше предложения.

Награди в сферата на науката и висшето образование:

ХУМАНИТАРНИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Нямаше номинации

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Научен колектив с ръководител капитан I ранг доц. д-р Николай Великов, в партньорство с международен колектив с координатор SOLENT UNIVERSITY, гр. Саутхемптън, Великобритания – за научния труд „Образователен проект по програма Еразъм +, трансфер на иновации“. Предложение от ВВМУ „Никола Йонков Вапцаров“.

ПРИРОДНИ НАУКИ
 

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Проф. д-р Радослав Радев, д.м. – за цялостен принос в научно-изследователска, преподавателска и лечебна дейност в сферата на здравеопазването. Предложениe от Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.
 

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Екипът по донорство и трансплантации към УМБАЛ „Света Марина“ – Варна с ръководител проф. д-р Вилиян Платиканов д.м. – за изключителни заслуги в развитието на донорството и трансплантациите и постигане на водеща позиция по реализирани донорски ситуации в България. Предложение от Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна.

III. ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ:
 

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: Проф. д.ю.н. Йонко Кунчев – за създаване на учебен модул „Криминалистика“ и единствената в страната комплексна магистърска програма по „Съдебна експертиза“ и за издадената му книга „Обща теория на криминалистиката“.

Предложение от ВСУ „Черноризец Храбър“.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Научен колектив с ръководители доц. д-р Красимир Недялков и Владимир Бронфенбренер – за проект „Черноморска академия за сигурност“.

Предложение от ВСУ „Черноризец Храбър“.

ТЕХНИЧЕСКИ НАУКИ

ИНДИВИДУАЛНА НАГРАДА: За приза първоначално беше номиниран проф. д-р инж. Венцислав Вълчев, ректор на Технически университет – Варна, но той направи отвод на номинацията си.

КОЛЕКТИВНА НАГРАДА: Научен колектив с ръководители доц. д-р Галина Момчева и доц. д-р Стоян Павлов – за проект на ВСУ „Черноризец Храбър“ и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ за създаване и развитие на научно-изследователска междууниверситетска екосистема по анализ на биомедицински изображения BioMed Varna. Предложение от ВСУ „Черноризец Храбър“ и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“.

Награда „Варна“ 2020 г. в системата на предучилищното и училищното образование:

І. „Ученик на годината” в областта на общообразователната подготовка

Калоян Васев – ученик от ХI „з“ клас в Първа езикова гимназия – Варна. Има спечелено първо място на национално състезание по математическа лингвистика. Изключително деен и артистичен млад човек, който ежегодно участва в състезания и конкурси на училищно, общинско, национално и международно ниво. Лауреат е на международни конкурси и арт фестивали.

ІІ. „Ученик на годината” в областта на професионалната подготовка
Александрина Петрова – ученичка от Х клас в Национално училище по изкуствата „Добри Христов“, специалност „Поп и джaз пеене“, с вокален педагог Кремена Матева. Лауреат е първа степен за индивидуално вокално изпълнение категория „Поп, джаз пеене“ на 8-ми Международен детско-юношески фестивал-конкурс „Свят, изкуство и море“. Заема второ място на VI Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“.

ІІІ. „Учител на годината” в областта на предучилищното образование
Екатерина Спасова – старши учител в ДГ с яслена група № 39 „Приказка“ с директор Анета Попова. Утвърден професионалист, с доказан принос в своята дейност. Повече от 10 години активно работи и реализира образователни проекти. През последната година участва в четири международни проекта. Има лична заслуга и принос за отличаване на детската градина с престижния знак „еTwining училище за 2019 г.“, която е единствената в община Варна образователна институция, отличена с този знак.
Тази година в четири от разделите няма номинации. Това са категориите „Учител на годината” в областта на: обслужващите звена, основното и средното образование и професионалната подготовка.

ІV. „Колектив на годината” в областта на предучилищното образование

Детска градина № 26 „Изворче“ с директор Анелия Бодичева. Детска градина с традиции и авторитет сред варненската общественост. Учителите са изявени професионалисти, а възпитаниците на ДГ „Изворче“ са участници в редица конкурси, състезания, фестивали и са носители на множество награди и отличия.

В трудната и сложна обстановка на извънредно положение детската градина стартира своя проект „Детска градина в облака“, чрез който родителите получават достъп до облачна платформа, където комуникират с учителите, получават подкрепа и съвети за организиране на ежедневието на своите деца.

„Колектив на годината” в областта на основното училищно образование и обслужващите звена

ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Варна с директор Сияна Филипова. Училище с авторитет, граден през годините, емблема за качество на обучението в гр. Варна. Отличните постижения на учениците, демонстрирани на националните външни оценявания, на многобройните общински, областни, национални изяви в областта на науката, изкуствата и спорта, са плод на целеустремения, методически издържан и конструктивен модел на преподаване, модерно управление, както и на личната мотивация на всеки един учител. Колективът чрез резултатите на учениците и родителската удовлетвореност се е доказал като амбициозен и перспективен.

VІ. „Колектив на годината” в областта на средно училищно образование и обслужващи звена

Първа езикова гимназия с директор Веселин Василев – знаково училище за гр. Варна. За своите 55 години се е утвърдила като водеща профилирана гимназия в България. Чрез иновативното управление и високата мотивация от страна на учителите гимназията завършват обучени, социално мислещи и креативни млади хора, амбицирани да се справят както с конкуренцията на връстниците си по света, така и да работят за превръщането на България в просперираща държава. Висококвалифицираните учители със своя талант и труд изграждат характери и бъдещи лидери. Екип от компетентни педагози, които създават училищната политика, култура, мисия с фокус върху интелектуално формиращото обучение.

Наградите, които традиционно се връчват навечерието на 24 май, тази година ще бъдат раздадени в Деня на Варна – 15 август. Тържествената церемония беше отложена заради пандемията от коронаривус.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!