BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Просветното министерство си върна лагера в Шабла от сина на Гриша Ганчев

Просветното министерство си върна лагера в Шабла от сина на Гриша Ганчев

Земята на бившия ученическия лагер на Северното Черноморие е отново държавна

Контролираната от сина на Гриша Ганчев – Данаил, фирма “Литекс пропърти” загуби окончателно дело за собствеността върху земята на ученическия лагер в Шабла, предаде в. “Сега”.

“Литекс пропърти” се сдоби с 10 декара в местността “Шабленски пясъци” след заменка от 2005 г., но сега губи земята. Оказа се, че към момента на извършване на заменката имотът изобщо не е бил собственост на Националното управление по горите, а на Министерство на образованието и науката и управлението не е имало право да го заменя. Това става ясно от определение на Върховния касационен съд, с което съдът не е допуснал жалбата на “Литекс пропърти” срещу решението на долната инстанция в полза на просветното министерство. С това приключва продължила няколко години съдебна сага за защита на имота. Документите по делото онагледяват поредица от интересни прехвърлителни сделки с имота. Теренът от 10 декара е станал собственост на частното дружество “Джитрейд” ЕООД на 3 юни 2005 г. в резултат от сключена заменка с управлението по горите. Месец по-късно – на 18 юли, “Джитрейд” е продал имота на друга фирма – “Лийдър”.

През 2010 г. въпросната “Лийдър” е внесла имота в Шабла като непарична вноска в капитала на “Литекс пропърти”. Впоследствие се оказва, че този имот изобщо не е бил част от горския фонд. Броени месеци преди да бъде заменен имотът правителството е взело решение да го прехвърли в учредяващото се ново държавно дружество “Ученически отдих и спорт” под шапката на просветното министерство. “Ученически отдих и спорт” е учредено на 24 януари 2005 година, а лагерът в Шабла с 38 бунгала и четири други постройке е включен в капитала му.

В това решение на кабинета лагерът е посочен с по-малка квадратура и това е един от аргументите “Литекс Пропърти” да продължава да претендира за имота. В хода на съдебното дело Добричкият окръжен съд установява, че още преди 1990 г. имотът е трайно ограден с телена ограда, обхваща територия от 10,373 дка и в този вид е нанесен в първия кадастрален план на района, одобрен през 2002 г.

Съдът установява, че бунгалата са застроени на територията на целия имот, включително по границите му, и приема, че волята на Министерския съвет през 2004 г. е била да внесе в капитала на дружеството целия лагер, а не обособена част от него с площ от 5 дка. Тъй като разпореждането от страна на държавата в полза на МОН е отпреди заменката, договорът за замяна и последвалитее сделки нямат вещнопрехвърлително действие, решава съдът.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!