Ремонтират тръбата, изливаща хиляди кубически метри фекалии във Варненския залив
Вече е готова платформата, за да се ремонтира скъсаната подводна тръба за отпадни води, която от есента на миналата година се излива свободно във Варненското езеро. Снимката е на фоторепортера Румен Сандев.
Водоснабдяване и канализация- Варна обследва подводната част на обекта със сонар. Изработен е проект за ремонт на напорен тръбопровод ф500 за отпадъчни води, находящ се под дъното на Варненско езеро. Поискано е финансиране от МРРБ в размер на 1 300 000 лв. Ремонтът започна на 13 май.
Миналата седмица от БСП – Варна попитаха защо девет месеца след установяване на аварията започва работа по нейното отстраняване. Тезата, че общинската администрация не е уведомила обществеността за замърсяването заради предстоящите местни избори през есента, разви общинският съветник от БСП Мартин Златев в ефира на радио Варна.
Прокуратурата започна разследване на причините и виновните за замърсяването на морето с отпадни води.
Проби за ешерихия коли и ентерококи в морската вода в зоните за къпане ще вземат днес и утре експерти на Регионалната здравна инспекция (РЗИ)-Варна.
Прекрачен е прагът за възстановяване на екосистемата на Варненския залив и канала, след аварията на подводната тръба с отпадни води. Най-засегнати ще са дънните организми – като миди и попчета, а рибните пасажи е възможно да започнат да заобикалят Варненския залив. Има значение и за здравето на човека, за къпещите се в морската вода – отделените от планктона екстраметаболити може да предизвикат раздразнение и сърбеж по кожата. Това каза за Радио Варна директорът на Института по океанология проф. Снежана Мончева.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!